
Oto Kurtarma Dönüşüm Projesi
Bu proje, TSE onaylı mühendislerimiz tarafından ilgili yönetmeliklere uygun şekilde hazırlanır ve dosya takibi tarafımızca yürütülür.
Araçların oto kurtarma ve yol yardım amaçlı kullanılabilmesi için gerekli kasa, platform, vinç ve yardımcı ekipman dönüşümlerine yönelik teknik proje hizmeti sunuyoruz. Aracın mevcut yapısı ve yapılacak ekipman montajları değerlendirilerek güvenli, uyumlu ve araca özel dönüşüm projesi hazırlanır.
Oto Kurtarma Dönüşüm Projesi
Bir aracın oto kurtarma amacıyla kullanılabilmesi için araç üzerinde yapılacak kasa, platform, vinç ve yardımcı ekipman değişikliklerinin teknik olarak projelendirilmesi gerekir. Oto Kurtarma Dönüşüm Projesi, aracın mevcut teknik özellikleri incelenerek yapılacak dönüşümün araca uygun şekilde hazırlanmasını kapsar.
Hazırlanan araç proje kapsamında dönüşüm sonrası araç özellikleri, ekipmanların yerleşimi, bağlantı noktaları ve yapılacak tadilatlar teknik olarak dokümante edilir.
Oto Kurtarma Dönüşüm Projesi Nedir?
Oto Kurtarma Dönüşüm Projesi, kamyon, kamyonet veya uygun nitelikteki diğer araçların oto kurtarma hizmetlerinde kullanılmasına yönelik yapılan teknik dönüşümlerin projelendirilmesidir.
Dönüşüm kapsamında aracın şasi yapısı, taşıma kapasitesi, mevcut kasa yapısı ve kullanılacak kurtarma ekipmanları değerlendirilir. Yapılacak değişiklikler doğrultusunda gerekli araç proje ve teknik çizimler hazırlanır.
Proje Kapsamı
Oto Kurtarma Dönüşüm Projesi kapsamında aracın özelliklerine göre aşağıdaki çalışmalar değerlendirilebilir:
- Araç mevcut durumunun teknik olarak incelenmesi
- Kurtarma platformunun projelendirilmesi
- Kasa ve platform değişikliklerinin çizilmesi
- Vinç ve yardımcı ekipmanların yerleşiminin belirlenmesi
- Ekipman bağlantı noktalarının değerlendirilmesi
- Araç taşıma kapasitesinin değerlendirilmesi
- Ağırlık dağılımının incelenmesi
- Teknik çizimlerin hazırlanması
- Araç tadilatının projelendirilmesi
- Gerekli araç proje ve teknik dokümantasyonun oluşturulması
Araca Özel Oto Kurtarma Dönüşüm Projesi
Her aracın şasi yapısı, ölçüleri, teknik kapasitesi ve mevcut donanımları farklıdır. Bu nedenle Oto Kurtarma Dönüşüm Projesi aracın marka, model ve mevcut teknik özellikleri dikkate alınarak hazırlanır.
Platform ölçüleri, ekipmanların konumu ve yapılacak diğer tadilatlar aracın yapısına göre değerlendirilir. Böylece dönüşümün teknik özellikleri proje üzerinde açık şekilde gösterilir.
Kurtarma Platformu ve Kasa Projesi
Oto kurtarma araçlarında kullanılacak platform veya özel kasa, dönüşümün temel unsurlarından biridir. Platformun araç üzerindeki konumu, ölçüleri ve bağlantı şekilleri araç proje kapsamında değerlendirilir.
Mevcut kasanın değiştirilmesi veya özel bir kurtarma platformu uygulanması durumunda, yapılacak değişiklikler teknik çizimlerle gösterilir.
Vinç ve Yardımcı Ekipman Projesi
Oto kurtarma araçlarında kullanılan vinç, çekme ekipmanları ve yardımcı donanımların araç üzerindeki yerleşimi de proje kapsamında değerlendirilir.
Ekipmanların konumu, bağlantı noktaları ve araç üzerindeki etkileri dikkate alınarak teknik proje hazırlanır. Kullanılacak ekipmanların araç yapısıyla uyumlu şekilde konumlandırılması için gerekli teknik çalışmalar yapılır.
Ağırlık ve Taşıma Kapasitesi Değerlendirmesi
Oto Kurtarma Dönüşüm Projesi hazırlanırken araca eklenecek platform, vinç ve diğer ekipmanların ağırlıkları da dikkate alınır.
Dönüşüm sonrasında aracın toplam ağırlığı ve yük dağılımı değerlendirilerek proje dokümantasyonuna işlenir. Araç üzerinde gerçekleştirilecek değişikliklerin teknik özelliklerle uyumlu şekilde projelendirilmesi amaçlanır.
Teknik Çizim ve Proje Dokümantasyonu
Hazırlanan araç proje kapsamında oto kurtarma dönüşümünü açıklayan teknik çizimler ve dokümanlar oluşturulur.
Projede aracın mevcut durumu, yapılacak tadilatlar ve dönüşüm sonrasındaki yapı teknik olarak gösterilir. Platform, kasa, vinç ve diğer ekipmanların konumları proje üzerinde belirtilir.
Araç Tadilat Projesi
Oto kurtarma dönüşümü sırasında araç üzerinde gerçekleştirilecek yapısal ve donanımsal değişiklikler Araç Tadilat Projesi kapsamında değerlendirilir.
Yapılacak tadilatların aracın mevcut teknik özellikleriyle uyumluluğu incelenerek gerekli proje ve çizimler hazırlanır. Böylece dönüşümün teknik kapsamı açık ve düzenli şekilde dokümante edilir.
Ruhsat ve Resmi Süreçlere Yönelik Proje Desteği
Oto Kurtarma Dönüşüm Projesi, araçta gerçekleştirilecek tadilatların ilgili resmi süreçlerde kullanılabilecek teknik dokümantasyonunun hazırlanmasına yönelik olarak düzenlenir.
Araç üzerindeki dönüşümün kapsamına göre gerekli proje ve belgeler hazırlanarak ilgili resmi işlemlere yönelik teknik destek sağlanır. Talep edilen uygulamalar aracın özelliklerine ve yürürlükteki mevzuata göre değişebileceğinden her araç özelinde değerlendirme yapılır.
Profesyonel Oto Kurtarma Dönüşüm Projesi
Aracınızı oto kurtarma kullanımına yönelik dönüştürmek için gerekli teknik proje çalışmalarını aracın özelliklerine göre hazırlıyoruz.
- Araca özel Oto Kurtarma Dönüşüm Projesi
- Kurtarma platformu ve kasa projesi
- Vinç ve yardımcı ekipman yerleşim projesi
- Ağırlık ve taşıma kapasitesi değerlendirmesi
- Teknik çizim ve dokümantasyon
- Araç tadilat projesi
- İlgili resmi süreçlere yönelik proje desteği
Oto kurtarma dönüşüm işlemleriniz için araca özel, teknik ve kapsamlı araç proje hizmeti sunuyoruz.
Oto Kurtarma Dönüşüm Projesi Sürecinde Ruhsata İşletme Aşamaları
Oto Kurtarma Dönüşüm Projesi kapsamında yapılan işlemin ruhsata işlenmesi için aşağıdaki adımlar izlenir:
- Aracın görselleri, ölçüleri ve ruhsat bilgileri tarafımıza iletilir
- Mühendislerimiz tarafından oto Kurtarma Dönüşüm Projesi hazırlanır ve dosya numarası verilir
- Bu dosya numarasıyla TSE Araç Kontrol Merkezi'nde araç incelemesi yapılır
- Onay sonrası münferit araç uygunluk belgesi tarafınıza iletilir
- Bu belgeyle TÜVTÜRK'te tadilat muayenesi tamamlanır
- Son olarak noter işlemleriyle yapılan değişiklik ruhsatınıza işlenir
Oto Kurtarma Dönüşüm Projesi İçin Gerekli Belgeler
Başvuru sürecinde genellikle şu belgeler istenir:
- Araç ruhsatı fotokopisi
- Aracın önden, arkadan ve yandan çekilmiş net fotoğrafları
- Yapılan/yapılacak işleme ait teknik bilgiler (varsa)
- Araç sahibinin kimlik bilgileri
Belge listesi, işlemin kapsamına ve aracın türüne göre değişebilir; başvurunuz sırasında size özel bilgilendirme yapılır.
İlgili Rehberler
Oto Kurtarma Dönüşüm Projesi hakkında daha fazla bilgi için ilgili rehber yazılarımızı inceleyebilirsiniz.